Войти
Гастрит. Причини, симптоми та лікування.
Добавил статью 11.11.2022 пользователь amd2015 / Смотрели 74

Що таке гастрит

що таке гастрит

Гастрит – це запалення або ерозія слизової оболонки шлунка. Воно може виникнути раптово (гострий) або поступово (хронічний). Вражаючи всю або частину слизової оболонки шлунка. Вважається, що гастритом страждає приблизно половина населення планети.

Запалення слизової оболонки шлунка найчастіше викликається бактерією під назвою Helicobacter pylori та прийомом нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗЗ). Менш поширеними причинами захворювання є алкоголь, куріння, інфекційні агенти, аутоімунні захворювання, такі як саркоїд, променева терапія. 

Гастрит можна діагностувати за симптомами та анамнезом (наприклад, нестероїдні протизапальні засоби та/або вживання алкоголю). Або за допомогою тестів на виявлення H. pylori (респіраторних, крові, калу, імунологічних та біопсії). А також інших тестів, таких як ендоскопія чи рентгенографія, які виявляють зміни слизової оболонки.

 

Види гастриту

Залежно від давності захворювання розрізняють наступні види гастриту:

 • Гострий гастрит : характеризується раптовим розвитком симптомів, основними причинами яких є наркотики, алкоголь, інфекції
 • Хронічний гастрит : характерно тривале збереження ураження хворобою, основною причиною якої є інфікування Helicobacter pylori, рідше це стосується аутоімунних захворювань, оперативних втручань та ін.

За ступенем інвазивності запальних змін і ураженням слизової оболонки шлунка розрізняють такі види гастриту:

 • Ерозивний гастрит : він також називається реактивним гастритом і протікає з роз’їданням слизової оболонки (порушення її цілісності і підвищення ризику розвитку виразки)
 • Неерозивний гастрит : немає доказів ерозії та пошкодження слизової оболонки.

 

Причини гастриту

Причини гастриту

Найпоширеніші причини гастриту:

 • бактеріальні інфекції : однією з основних причин гастриту є основна інфекція Helicobacter pylori
 • зловживання наркотиками : серед основних причин гастриту – надмірне вживання нестероїдних протизапальних засобів, препаратів заліза, добавок калію та ін.
 • алкоголь : системне вживання або зловживання алкоголем підвищує ризик розвитку гастриту
 • аутоімунні захворювання : діабет 1 типу, тиреоїдит Хашимото, перніціозна анемія
 • інші причини : рефлюкс жовчі, сильне фізичне навантаження, онкологічна терапія, після отруєнь, при інфекціях (вірусних, грибкових, паразитарних).

 

Симптоми та ознаки гастриту

Симптоми та ознаки гастриту

Гастрит у багатьох пацієнтів протікає абсолютно безсимптомно, навіть при наявності серйозних пошкоджень слизової оболонки шлунка (відсутня кореляція між симптомами і тяжкістю ураження).

При симптоматичних формах захворювання пацієнти найчастіше скаржаться на:

 • біль у верхній частині живота
 • нудота і блювота
 • печія, кисла відрижка
 • зниження апетиту
 • здуття живота

При важких формах захворювання до перерахованих симптомів додаються слабкість, задишка, біль у грудях, серцебиття, блювота кров’ю, наявність крові в калі, анемія.

Для хронічного гастриту характерна наявність диспепсії, яка часто описується такою тріадою симптомів:

 • метеоризм
 • зниження ваги
 • відчуття наповненості

Симптоми гастриту можуть посилюватися хімічними подразниками, які викликають або погіршують клінічну картину гастриту, і їх слід припинити або обмежити. Рекомендується кинути палити, уникати споживання надмірної кількості алкоголю, уникати кофеїновмісних, безкофеїнових і газованих напоїв, а також фруктових соків, що містять лимонну кислоту, а також уникати продуктів з високим вмістом жиру.

У деяких випадках гастрит може призвести до шлункової кровотечі, виразки та підвищеного ризику раку шлунка. Однак для більшості людей гастрит не є серйозним захворюванням і швидко покращується після лікування. Деякі люди з гастритом можуть не мати жодних симптомів. Однак як гострий, так і хронічний гастрит можуть викликати симптоми та ознаки болю в животі, нудоти, блювоти, а іноді і відрижки, здуття живота, втрати апетиту та розладу травлення .

Лікування гастриту

Лікування гастриту

Терапевтичний підхід до хворих із підтвердженим гастритом визначається суворо індивідуально, враховуючи тип і тяжкість процесу захворювання, вік і особливості скарг, наявність інших основних вад і захворювань, шкідливих звичок у пацієнта та ін. .

Метою терапії є купірування проявів захворювання, усунення або мінімізація дії причин, що призвели до розвитку гастриту, відновлення пошкоджених структур і зниження ризику розвитку ускладнень.

Зазвичай лікування є комплексним і являє собою поєднання різних консервативних терапевтичних методів, найчастіше медикаментозної терапії (засоби для симптоматичного купірування проявів і для підтримки відновлення пошкодженої слизової оболонки стравоходу), зміни харчування і корекції деяких шкідливих звичок. Зміна режиму харчування та способу життя є як основним засобом лікування гастриту, так і однією з основних профілактичних заходів, рекомендованих багатьом пацієнтам.

 

Медикаментозне лікування гастриту

Медикаментозна терапія є одним з основних методів лікування гастриту, і в залежності від індивідуальних скарг пацієнта підбираються і призначаються відповідні препарати. До найбільш часто використовуваних препаратів для симптоматичного та/або етіологічного лікування гастриту відносяться:

 1. Антисекреторні агенти : це агенти, що призводять до зниження вироблення соляної кислоти. Найчастіше використовують інгібітори протонної помпи (омепразол, лансопразол, езомепразол, рабепразол та інші) і Н-2 блокатори (ранітидин, фамотидин та інші). Їх приймають всередину протягом достатньо тривалого часу в дозах, відповідних тяжкості процесу захворювання.
 2. Антациди : антациди – це широко використовувані та безрецептурні ліки, які полегшують багато симптомів гастриту шляхом нейтралізації соляної кислоти. Зазвичай вони містять солі кальцію, магнію або алюмінію, і вибір конкретного засобу залежить від стану пацієнта та симптомів.
 3. антихелікобактерні засоби : при доведенні основної інфекції Helicobacter pylori призначається стандартна терапія, що включає відповідний антибіотик (найчастіше амінопеніциліни, деякі макроліди, метронідазол та інші) і антисекреторний засіб (інгібітор протонної помпи), і в залежності в окремих випадках також включені похідні вісмуту. Антихелікобактерна терапія триває від одного до двох тижнів, після її завершення необхідне повторне дослідження на Helicobacter pylori для підтвердження ефективності лікування.
 4. інші : залежно від етіології, тяжкості та проявів гастриту у окремих пацієнтів можна призначати протектори слизової оболонки гастродуоденальної кишки (сукральфат, мізопростол), пробіотики, вітамінні добавки, фітопрепарати.

Для досягнення бажаних результатів за короткий проміжок часу і зниження ризику рецидиву симптомів медикаментозну терапію поєднують з відповідними змінами в харчуванні і способі життя.

 

Дієта при гастриті

Дієта при гастриті

Вкрай важливу роль у комплексному лікуванні гастриту відіграє повноцінне і правильне харчування. Створено та розроблено спеціальні лікувальні дієти, метою яких є застосування в перші дні гострого гастриту або гострого хронічного гастриту, а також вказівки щодо застосування при незначних симптомах з метою зниження ризику рецидиву захворювання. При легких формах дієтичного гастриту зміни дієти мають надзвичайно сприятливий ефект навіть за відсутності медикаментозного лікування:

Особливості харчування

 Рекомендована п’ятиразова дієта (прийом їжі кожні три години), що включає сніданок, обід, вечерю і два проміжних прийоми їжі, необхідно уникати голодування і переїдання. Обробку харчових продуктів проводити шляхом відварювання, тушкування або запікання з тимчасовим повним обмеженням смажених продуктів. Для полегшення травлення і зниження ризику рефлюксу після їжі необхідний відпочинок в сидячому положенні (відразу після їжі не рекомендується лягати або виконувати фізичні навантаження).

Продукти, які рекомендується обмежити

 Необхідно уникати подразнюючих продуктів, гарячих або дуже холодних страв і напоїв, смажених, гострих, гострих страв і спецій, скоротити споживання продуктів і напоїв, що містять кофеїн, газованих напоїв, алкоголю (в тому числі з низьким вмістом алкогольні напої), жирні сорти м’яса та риби, кондитерські вироби, макаронні вироби (особливо з листкового тіста), тверді фрукти та овочі з подразнювальною шкіркою або великим зерном.

Продукти, що мають сприятливий ефект

 Рекомендується збільшити споживання молока та молочних продуктів, яєць, білого м’яса, добре дозрілого та не подразнюючого слизову оболонку стравоходу та шлунка, фруктів та овочів, цільного зерна, овочів або м’яса – овочеві супи і пюре, вживати більше рідини (особливо води, несолодкого чаю, деяких молочних напоїв) та ін.

У разі виникнення труднощів у складанні індивідуального плану харчування можна отримати консультацію фахівця в галузі (дієтолог, гастроентеролог) для оптимізації режиму харчування.

Зміна способу життя

По суті, зміна способу життя включає в себе заходи та рекомендації щодо поліпшення якості життя, фізичного та емоційного стану та загального тонусу організму. Основна увага терапії зосереджена на обмеженні шкідливих звичок і звикання до нових, здорових, які в довгостроковій перспективі також мають профілактичний ефект.

В цілому лікування гастриту зміною способу життя спрямоване в наступних напрямках:

Здоровий спосіб життя

Включає всі можливі заходи та поради, пов’язані з поживним харчуванням, активний спосіб життя з достатньою фізичною активністю, проведення достатнього часу на свіжому повітрі, обмеження різних шкідливих звичок, таких як куріння, вживання алкоголю, наркоманії та інших залежностей, підтримка оптимальної ваги за віком і станом та ін

Заходи подолання стресу

Для кожного окремого пацієнта необхідний індивідуальний підхід до зниження стресу в залежності від особливостей його темпераменту, робочого та сімейного оточення. Можна застосовувати різні техніки релаксації, медитацію, йогу, приділяти час улюбленому хобі, насолоджуватися хорошою літературою та ін. У деяких пацієнтів може знадобитися проведення психотерапії, когнітивно-поведінкової терапії.

Контроль основних захворювань

Низка основних захворювань може сприяти появі або загостренню гастриту, оскільки впливають самі захворювання, а також терапія, що проводиться для них. Необхідно зважати на те, які ліки приймаються з ризиком виникнення або загострення гастриту, і уникати самолікування.

Комментарии

Имя:
95 + 60 =