симптоми бронхіту

Бронхіт - це запалення бронхів, труб, по яких повітря потрапляє в легені і назад. Про те, що постраждали саме бронхи, каже кашель - головний симптом захворювання. Кашляти при бронхіті доводиться довго, більше десяти днів. Разом з кашлем може виділятися прозора або біла мокрота, але це не обов'язково.

Інші симптоми бронхіту:

  1. Задишка. Через запалення слизової бронхи не можуть працювати на повну силу, тому дихати важко. Плюс постійний кашель, який теж утруднює дихання.
  2. Підвищення температури. Якщо бронхіт викликаний інфекцією, то, як правило, організм сам намагається боротися з нею, а для цього піднімає температуру.
  3. Втома і стомлюваність. Коли тілу не вистачає кисню, не до активності.

Основні причини, за якими бронхи виходять з ладу, - віруси, бактерії і алергічні реакції на різні подразники.

Іноді бронхіт приймає складні форми, стає обструктивним (це коли просвіт бронхів звужується, а дихати вкрай важко, майже неможливо), гнійним (це коли хвороба запущена і мокрота стає розсадником бактерій) або зовсім призводить до пневмонії .

лікування бронхіту

Тут багато що залежить від виду бронхіту. Гострий - це той, що почався різко, вперше. Гострий бронхіт викликають найчастіше віруси. Тобто, якщо вам поставили діагноз «ГРВІ, бронхіт», це не дві різні хвороби, а бронхіт, спричинений вірусом.

Віруси не лікуються антибіотиками.

Щоб призначити антибіотики, потрібно зробити як мінімум аналіз крові. Найчастіше гострий бронхіт проходить без антимікробної терапії, досить дотримуватися загальні рекомендації з лікування ГРВІ та справлятися з кашлем за допомогою рослинних засобів або таблеток.

Потрібно більше пити, робити вологе прибирання в кімнаті і застосовувати жарознижуючі, якщо температура піднімається вище 38,5 ° С. Тільки коли бронхіт обструктивний, потрібні спеціальні препарати, які розширять бронхи. Їх зазвичай застосовують при астмі в формі інгаляцій.

Хронічний бронхіт - це захворювання, яке повторюється тричі на рік, причому не менш двох років поспіль. Винні в загостренні хронічного бронхіту можуть бути як бактерії, так і зовнішні подразники. Причину встановлює лікар за результатами обстеження і аналізів.

Якщо справа в бактеріях, доктор призначає лікування: антибіотики, протизапальні препарати. Якщо винні погані умови, радить їх поліпшити: викинути алергени, кинути палити, поміняти місце проживання.

Велика частина народних засобів мало допомагає при бронхіті: компреси, гірчичники, гарячі ванни для ніг і банки створюють ілюзію догляду, але проти вірусів і бактерій вони безсилі.

Куди краще застосовувати дихальну гімнастику . Вона допоможе вивести мокроту.

Лікування кашлю при бронхіті

Вибір препаратів залежить від того, який у вас кашель:

  1. Непродуктивний, сухий кашель не приносить полегшення і тільки заважає. Ліки його пригнічують.
  2. Продуктивний, вологий кашель потрібен організму, тому що так бронхи позбавляються від мокротиння. І в цьому допомагають відхаркувальні ліки.

Проти сухого кашлю застосовують ліки, що блокують кашель на рівні нервів: вони відключають або кашльовий центр в мозку, або впливають на нервові закінчення на слизовій. Діючих речовин багато: кодеїн, глауцин, бутамірат, окселадін, преноксдіазін. Відрізнити їх можна по напису «протикашльовий засіб» на упаковці.

Для лікування вологого кашлю підходять багато трави і рослинні препарати. Мати-й-мачуха, солодка, термопсис, алтей, материнка і оман - основи для багатьох ліків, що допомагають виводити мокроту. У них на упаковках написано «Відхаркувальна засіб».

З вологим кашлем бореться ще одна група препаратів - муколітики. Вони розріджують мокротиння, щоб її легше було вивести.

профілактика бронхіту

Заходи профілактики гострого бронхіту такі ж, як і у випадку з ГРВІ: треба вести здоровий спосіб життя, робити щеплення від грипу , під час епідемій поменше відвідувати людні місця та частіше мити руки.

Щоб бронхіт не став хронічним, потрібно прибрати фактори ризику: не переносити хвороби на ногах, не катувати себе курінням, які не збирати в квартирі пил і частіше гуляти на свіжому повітрі.