Войти
Високий рівень холестерину
Добавил статью 13.09.2022 пользователь amd2015 / Смотрели 45

Чим небезпечний високий рівень холестерину

Високий рівень холестерину – це стан, що характеризується підвищеним рівнем атерогенних ліпопротеїнів у крові. Але що це означає? Оскільки холестерин і жир нерозчинні у воді, а кров складається здебільшого з води, ці життєво важливі речовини транспортуються до місця призначення за допомогою розчинних у воді частинок, званих ліпопротеїнами. Однак частина розглянутих ліпопротеїнів може накопичуватися в стінках артерій у вигляді жирових відкладень, утворюючи атеросклеротичні бляшки.

Зростання цих скупчень перешкоджає кровообігу, порушує гнучкість судин і створює умови для утворення тромбів – все це є факторами серцево-судинних і цереброваскулярних захворювань.

Високий рівень холестерину може бути спадковим, але часто він є результатом нездорового способу життя. І в останньому випадку цьому можна запобігти та вилікувати за допомогою збалансованої дієти, регулярних фізичних вправ, певних харчових добавок і, якщо необхідно, ліків.

Причини підвищення холестерину

Причини підвищення холестерину

Серед причин високого рівня холестерину та тригліцеридів є низка контрольованих факторів, таких як малорухливий спосіб життя, нездорове харчування та ожиріння. Існують також неконтрольовані фактори, включаючи генетику, які впливають на здатність організму виводити ЛПНЩ («поганий холестерин») із кровотоку.

Захворювання, пов’язані з погіршенням ліпідного профілю:

 • Хронічна ниркова недостатність
 • Цукровий діабет
 • ВІЛ/СНІД
 • Гіпотиреоз
 • Вовчак
 • Ожиріння печінки

Ліпідний статус також може погіршуватися внаслідок прийому певних ліків при таких захворюваннях, як:

 • Акне
 • Високий кров’яний тиск
 • Аритмія
 • Трансплантація органів
 • Фактори ризику погіршення ліпідного статусу

Деякі з найбільш типових нездорових звичок і деякі індивідуальні особливості можуть значно підвищити ризик нездорових рівнів ліпідів у сироватці крові. Це:

 1. Нездорове харчування . Вживання занадто великої кількості транс-жирів, насичених жирів і простих цукрів може підвищити рівень холестерину ЛПНЩ та/або тригліцеридів. Харчування також може бути нездоровим, що призводить до накопичення зайвої ваги та ожиріння.
 2. Ожиріння . Індекс маси тіла 30 або більше, особливо якщо це супроводжується абдомінальним жиром і ожирінням печінки.
 3. Малорухливий спосіб життя. Відсутність регулярних рухів тренувального і нетренувального характеру може безпосередньо погіршувати ліпідний профіль як безпосередньо (через негативний вплив на жировий і вуглеводний обмін), так і опосередковано (через підвищення ризику надмірної ваги та ожиріння).
 4. Паління: курці піддаються більшому ризику зниження рівня «хорошого» холестерину ЛПВЩ.
 5. Зловживання алкоголем: регулярне і необмежене вживання алкоголю (щоденне споживання більше ніж 1 порції для жінок і 2 для чоловіків).
 6. Вік: для високого рівня холестерину немає занадто молодого віку, але цей стан значно частіше зустрічається у людей старше 40 років.

Чи можемо ми захистити себе?

профілактика високого рівню холестерину

Перевірені ефективні заходи профілактики високого рівня холестерину спрямовані на змінювані фактори ризику цього стану. Звичайно, коли підвищені рівні ліпідів у сироватці спричинені генетичними причинами та іншими факторами, які ми не можемо контролювати, тоді профілактика матиме лише частковий ефект.

 1. Не споживайте їжу яка містить велику кількість трансжирів, обмежте джерела тваринних жирів і замініть їх джерелами мінімально оброблених полі- та мононенасичених жирних кислот (сафлорова олія, соняшникова олія, оливкова олія).
 2. Їжте багато овочів, фруктів, бобових і цільнозернових продуктів і зменшіть джерела простих цукрів у вашому раціоні.
 3. Дотримуйтеся дієти з низьким вмістом натрію – обмежте сіль або замініть її калієм.
 4. Підтримуйте нормальну масу тіла.
 5. Не паліть.
 6. Рухайтеся принаймні 30 хвилин на день і займайтеся спортом.
 7. Не вживайте алкоголь, а якщо вживаєте, будьте помірковані та не вживайте щодня.
 8. Керуйте стресом і бережіть себе та якість вашого сну.
 9. Контролюйте рівень цукру в крові та артеріальний тиск. Намагайтеся підтримувати рівень глюкози в сироватці крові та артеріальний тиск у межах норми, дотримуючись порад лікаря, особливо якщо ви страждаєте на діабет або гіпертонію.

Симптоми високого холестерину

Симптоми високого холестерину

На жаль, високий рівень холестерину сам по собі нічого не говорить, тому ми називаємо його «безсимптомним». Єдиним способом його діагностики є аналіз крові, а регулярне вимірювання рівня ліпідів у сироватці крові можна починати вже з 9-11 років і проводити кожні 5 років.

Профілактичне вимірювання холестерину у чоловіків від 45 до 65 років і у жінок від 55 до 65 років необхідно проводити кожні 2 роки, а для осіб старше 65 років оптимальна регулярність – щорічна.

Якщо ваші результати виходять за межі референтних значень або якщо у вас в родині є серцево-судинні захворювання або ризики (високий рівень холестерину,високий кров’яний тискабовисокий рівень цукру в крові), ваш лікар також може порекомендувати частіше проходити тестування.

 

Норма холестерину в крові.

Визначення рівнів холестерину та інших сироваткових ліпідів, що мають відношення до серцево-судинного ризику, називається ліпідною панеллю або ліпідним профілем. Зазвичай він охоплює такі теги:

 • Загальний холестерин
 • Холестерин ЛПНЩ
 • Холестерин ЛПВЩ
 • Тригліцериди

Як правило, цей аналіз крові виконується вранці натщесерце, і вимога полягає в тому, щоб ви не вживали жодної їжі або рідини (крім води) принаймні за 12 годин до взяття зразка. Рекомендується, щоб ваша вага була стабільною в період та перед обстеженням. Щоб ви не вживали алкоголь протягом 72 годин і щоб ви не змінювали свій раціон щонайменше за 3 тижні до цього.

Результати тесту зазвичай також містять контрольні значення для відповідних маркерів, щоб допомогти вам інтерпретувати результати. Ось які вони:

Загальний холестерин

3,5–5,2 ммоль/л

LDL

Оптимальний: <2,59 ммоль/л

Близький до оптимального: 2,59-3,34 ммоль/л

Гранично високий: 3,37-4,12 ммоль/л

Високий: 4,14-4,89 ммоль/л

Дуже високий: ≥4,92 ммоль/л

 

ЛПВЩ у жінок

Без ризику: > 1,68 ммоль/л

Помірний ризик: 1,15–1,68 ммоль/л

Високий ризик: <1,15 ммоль/л

 

ЛПВЩ у чоловіків

Без ризику: >1,45 ммоль/л

Помірний ризик: 0,90–1,45 ммоль/л

Високий ризик: <0,90 ммоль/л

 

Тригліцериди

0,3–1,7 ммоль/л

Признаки високого холестерину

Признаки високого холестерину

 

Високий рівень атерогенних ліпопротеїнів (таких як ЛПНЩ) підвищує ризик накопичення холестерину та інших частинок у стінках артерій, явище, також відоме як атеросклероз. Ці відкладення, або атеросклеротичні бляшки, зменшують потік крові в артеріях і можуть призвести до серйозних ускладнень, зокрема:

Біль у грудях. Якщо коронарні артерії (ті, що постачають кров до серця) уражені атеросклерозом, це може призвести до болю в грудях та інших симптомів ішемічної хвороби серця.

Серцевий напад. Якщо одна з цих бляшок розривається, на місці пошкодження може утворитися тромб, який блокує кровотік і викликає серцевий напад.

Інсульт. Як і серцевий напад, інсульт виникає, коли тромб блокує кровопостачання частини мозку.
 • Алкогольна залежність
  Алкогольна залежність

  Чим відрізняється зловживання алкоголем від алкоголізму? Алкоголізм є небезпечною проблемою, яка з часом призводить до ряду проблем зі здоров’ям та емоційних…
  Блогер: amd2015

 • Выбираем металлоискатель
  Выбираем металлоискатель

    Сегодня речь пойдет о металлоискателе средней ценовой категории. А именно о модели Minelab X-Terra 305. При этом эта модель подойдет как для новичка так и для более…
  Блогер: amd2015

 • Денний сон дитини
  Денний сон дитини

  Чи важливий денний сон дитини?Денний сон надзвичайно важливий і необхідний для дітей. Адекватний денний сон дитини призводить до меншої кількості пробуджень…
  Блогер: amd2015


Комментарии

Имя:
50 + 37 =

Новини