Войти
Зневоднення. Як визначити і що робити
Добавил статью 08.09.2022 пользователь amd2015 / Смотрели 48

Враховуючи, що тканини людського тіла на 60% складаються з води, а вона, у свою чергу, містить різні солі, стає очевидним, що порушення водно-сольового балансу загрожує патологічними станами і навіть захворюваннями. Такими наприклад як зневоднення. Досить сказати, що вода необхідна для правильної терморегуляції, для повноцінної роботи органів травлення та очищення організму, для забезпечення рухової активності, дихання та зору. При недостатній кількості води організм використовує спочатку мобільну позаклітинну рідину, а потім в хід йде внутрішньоклітинна рідина, чим порушується нормальне функціонування організму.

Види зневоднення

Залежно від балансу рідини та солей виділяють три види зневоднення:

Ізотонічний. Такий тип дегідратації характеризується рівномірною втратою води та електролітів при блювоті, проносах, кровотечі, надмірному діурезі.

Гіпертонічний. Виникає при втраті гіпотонічної рідини. Оскільки втрата води йде із позаклітинного простору, концентрація електролітів там зростає. Стан виникає при підвищеній втраті рідини через органи дихання при задишці та через шкіру при лихоманці та надмірному потовиділенні.

Гіпотонічний. Виникає у разі втрати солей натрію. Занадто мала його кількість спричиняє втрату води. Рідина переміщається у клітину, що викликає дегідратацію міжклітинного простору. Можливий під час прийому діуретиків (губляться солі), при хворобах нирок.

Ступінь зневоднення

Ступінь зневоднення

Про рівень зневоднення судять з нестачі води залежно від маси тіла:

Перший ступінь: втрати води не перевищують 5% маси тіла;

Другий рівень: втрати води становлять від 5 до 10 % маси тіла;

3-й ступінь: втрати води становлять понад 10-15 % від маси тіла, дефіцит рідини понад 20 % призводить до смерті.

Як визначити зневоднення у дорослих людей

Як визначити зневоднення у дорослих людей

Симптоми добре помітні вже за легкої форми зневоднення, якщо дефіцит води не поповнюється, вони лише посилюються:

На початковій стадії людина відчуває сильну спрагу, слини виділяється мало, вона стає густою, рот пересихає. Знижується рухова активність та м’язовий тонус, людину долає сонливість та слабкість, зникає апетит. Шкіра червоніє, під очима з’являються темні кола. Якщо на цій стадії зневоднення організм не отримає води, стан погіршується: можливе серцебиття та збільшення артеріального тиску, терморегуляція тіла порушується і тому можливе підвищення температури. Дихати стає важко – з’являються кашель та задишка. Спостерігаються й зміни у психічному стані: людина стає більш дратівливою чи млявою і апатичною, може навіть розвинутися депресія.

Друга стадія характеризується серйозним порушенням роботи шлунка та кишечника: болями в шлунку з нудотою та блюванням та діареєю. Присутні запаморочення і біль голови, кінцівки німіють.

Остання стадія призводить до патологічного погіршення стану: слина перестає виділятися, губна слизова оболонка синіє, артикуляція порушується так, що зрозуміти людину вже не можна. Подальше погіршення стану проявляється у повній неможливості самостійного пересування, язик розпухає та збільшується, м’язи спазмовані, починаються судоми. Людина більше не може ковтати, відчутно падають слух та зір, а температура тіла опускається нижче 36 градусів.

Зневоднення у дітей

Зневоднення у дітей

Через невелику масу тіла зневоднення у дітей настає і розвивається швидше, симптоми та ознаки яскравіші, а наслідки страшніші:

 1. Губи та рот пересихають, слизова стає сірою. Слина густіє, стає в’язкою. Дитина не активна, вона стає сонливою або, навпаки, примхливою і неспокійною.
 2. Маля мало мочиться, а сеча темніє і погано пахне. Джерело на голівці немовляти впадає, посилюється серцебиття, іноді западають і очі.
 3. Якщо в організм, як і раніше, не надходить вода, стан погіршується: дитина плаче, перестає орієнтуватися в просторі, свідомість сплутана. Ковтання стає неможливим, можлива втрата свідомості.
 4. Подальше посилення ситуації призводить до спазму м’язів, тремтіння та посмикування рук і ніг. Шкіра стає холодною, руки та ноги набрякають.

Що має насторожити

Іноді ознаки зневоднення менш очевидні, тому насторожити повинні такі стану:

 • тривалий пронос, блювання та нудота понад 12 годин;
 • епілептичний напад, втрата свідомості;
 • порушене дихання;
 • болі в животі;
 • відсутність сечовипускання та позивок до нього протягом півдоби;
 • висока температура.

Такі патологічні стани під час зневоднення вимагають негайного звернення за медичною допомогою.

Перша допомога при зневодненні

Перша допомога при зневодненні

Якщо ви спостерігаєте будь-які ознаки зневоднення, потрібно негайно вжити таких дій:

 1. Укласти людину на ліжко у прохолодній кімнаті;
 2. Приготувати «коктейль»: на один літр трохи теплої води столову ложку цукру, ¾ чайної ложки солі та півсклянки апельсинового соку (він допоможе краще вгамувати спрагу і заповнити дефіцит солей, калію та натрію);
 3. Дати пити через трубочку маленькими ковтками;
 4. Обернути голову та тіло вологим простирадлом.
Комментарии

Имя:
22 + 78 =

Новини