Войти
Механізми психологічного захисту
Добавил статью 02.09.2022 пользователь amd2015 / Смотрели 75

Захисні механізми психіки

Захисні механізми психіки – це психологічні стратегії, несвідомо використовувані людиною з метою захистити себе від тривоги, що виникає через нестерпні думки і почуття. Людина також неминуче вдається до захисних механізмів у спробі позбутися почуття страху чи вини. Механізми психологічного захисту, як правило, не піддаються свідомому контролю, вони цілком природні та нормальні. Однак якщо вони задіяні дуже часто, у людини розвивається невроз, який може виглядати як тривожність, фобії, нав’язливі стани або гістріонний (істеричний) розлад.

Термін «механізм психологічного захисту» запровадив Зигмунд Фрейд, який виділив і описав основні захисні механізми. Його донька Ганна доповнила цей список ще десятьма механізмами. Далі цей перелік розширювався іншими психоаналітиками.

 

Види психологічного захисту

 

Ідентифікація з агресором

Ідентифікація з агресором

Якщо людина боїться когось, вона може подолати цей страх, ставши схожим на того, хто видається йому агресором.

Одним із яскравих прикладів даного механізму є так званий Стокгольмський синдром, завдяки якому жертви ідентифікують себе з переслідувачами. Так, Патрісія Херст, викрадена в 1974 році американським ліворадикальним терористичним угрупуванням і перенесла фізичне, психологічне і сексуальне насильство, приєдналася до групи бандитів і добровільно здійснила пограбування. Патрісію виправдали на суді, оскільки вона була жертвою, яка страждає від Стокгольмського синдрому.

 

Витіснення

Витіснення

Перший захисний механізм описаний Фрейдом. Являє собою мимовільне витіснення небажаних спогадів, думок та почуттів у несвідоме. Таким чином, відбувається захист від нестерпного почуття тривоги, провини чи сорому. Ця стратегія перестав бути успішною у довгостроковій перспективі, оскільки витіснені в несвідоме почуття однаково стимулюватимуть тривогу.

 

Проекція

Являє собою приписування своїх думок, почуттів та мотивів іншим людям. Як правило, на інших проектуються соціально несхвалені думки та вчинки, наприклад, агресивні чи сексуальні фантазії. Людина може ненавидіти когось, але вважати ненависть неприпустимим почуттям. Щоб впоратися з почуттям провини з приводу ненависті, він може переконати себе, що той, кого він ненавидить, теж ненавидить його. Розхожа фраза «Все так роблять» на виправдання свого неприємного вчинку – ще один приклад проекції.

 

Виміщення

Виміщення є перенаправленням імпульсу (як правило, агресії) на беззахисну мету, яка є символічною заміною (це може бути людина або предмет). Наприклад, людина почувається некомфортно, маючи сексуальне бажання, спрямоване на іншу людину, і спрямовує це бажання на будь-який предмет (фетишизм). Людина, яка піддається нападкам з боку вищого керівництва, може приходити додому і бити собаку чи члена своєї сім’ї.

 

Сублімація

Сублімація схожа на зміщення, проте у разі сублімації емоції перенаправляються в конструктивне, а не в деструктивне русло, наприклад, у творчість.

Творіння багатьох великих музикантів та художників є прикладами сублімації. Спорт – ще один добрий спосіб спрямувати свої емоції (наприклад, агресію) у конструктивну діяльність. На думку Фрейда, сублімація є основою цивілізованого життя, а наука і мистецтво є сублімованою сексуальністю.

 

Заперечення

На свідомому рівні людина відкидає події, думки та почуття, які не може прийняти. Цей механізм є дуже примітивним і небезпечним, тому що заперечення реальності не може тривати вічно. Заперечення може діяти саме по собі або в комбінації з іншими захисними механізмами, які, як правило, виявляються у слабкішій формі та підтримують заперечення.

Приклад заперечення: курець, котрий відмовляється визнавати, що куріння шкодить його здоров’ю. При цьому він може вдаватися до раціоналізації, переконуючи себе, що забруднена екологія завдає йому більшої шкоди, ніж його власна дія – куріння.

 

Регресія

Являє собою повернення однією з попередніх стадій психологічного розвитку під впливом стресу. Коли людина налякана або скривджена, вона часто починає поводитися як дитина.

Дитина, потрапивши у стресову ситуацію, наприклад, опинившись у лікарні, може знову почати смоктати палець або писати в ліжко. Підлітки починають безглуздо сміятися, спілкуючись з особами протилежної статі.

 

Раціоналізація

Раціоналізація – це когнітивне спотворення фактів з метою зробити подію або імпульс менш загрозливим. Людина часто вдається до цієї стратегії як на свідомому, так і на несвідомому рівні, коли намагається вигадати собі виправдання.

Для багатьох людей відмовки та виправдання настільки природні та несвідомі, що вони не усвідомлюють, коли і навіщо вони їх використовують. Іншими словами, вони готові вірити своїй власній брехні.

 

Реактивне формування

Полягає в спробі людини поводитися таким чином, що є протилежністю тому, що він справді думає чи відчуває. Як правило, людина при цьому не розуміє своїх справжніх мотивів. При реактивному формуванні свідомі почуття прямо протилежні несвідомим: любов – ненависть, сором – огида, потреба виглядати і поводитися пристойно – сексуальність. Даний механізм психологічного захисту, як правило, супроводжується діями напоказ та компульсивною поведінкою. Приклад реактивного формування є латентний гомосексуалізм, коли чоловік відкрито засуджує гомосексуалістів, а насправді захищається від власних несвідомих почуттів до чоловіків. Жорстка гомофобна поведінка покликана переконати оточуючих і себе в гетеросексуальності. Інші приклади: дбайлива дочка, яка намагається у всьому догодити своїй матері, а насправді відчуває до неї негативні почуття через нещасливе дитинство; скупа людина, яка намагається довести свою щедрість і т.д.
 • Кандидоз
  Кандидоз

  Що таке кандидоз?Кандидоз – це інфекційне захворювання, причиною якого є дріжджоподібні грибки роду Candida. Урогенітальний кандидоз відноситься до захворювань, що…
  Блогер: amd2015

 • Психологія медитації.
  Психологія медитації.

  Коли говорять про проведення медитації відразу приходить в образ людина, яка сидить у позі лотоса, насправді медитацію необов'язково проводити, сидячи в цій позі.…
  Блогер: amd2015

 • Apache падает
  Apache падает

  В логах /var/log/apache2/error.log Апач внезапно падает [timestamp] [mpm_event:notice] [pid 20056:tid 140176783820672] AH00493: SIGUSR1 received. Doing graceful restart [timestamp] [core:notice] [pid 20056] AH00060: seg fault or similar nasty error detected in the parent…
  Блогер: kievol

 • Даосская ходьба на коленях
  Даосская ходьба на коленях

  Даосская ходьба на коленях помогает справиться с болезнями почек и печени. Дело в том, что на коленных подушечках находятся точки, которые полезно стимулировать…
  Блогер: kievol

 • Заказать хостес
  Заказать хостес

  Сервис Youneed с радостью поможет в подборе парней и девушек хостес для Вашего мероприятия или выставки. Наш квалифицированный персонал отлично справится с…
  Блогер: YouneedS


Комментарии

Имя:
43 + 81 =

Новини