Войти
Квітка Цісик - Биография
Квітка Цісик (4 квітня 1953 Квінс, Нью-Йорк - 29 березня 1998), співачка-сопрано, відома виконавиця українських народних пісень, виконувала заголовні пісні у фільмах, виступи на американському телебаченні (у рекламі); співала у Ґентській опері (Бельгія), одержала нагороду "Оскар" ("You Light Up My Life", 1977).

Її батько, скрипаль Володимир Цісик, вчив її грати на скрипці із 5 років. Здобула освіту за класом вокалу в Mannes School of Music.

Квітка Цісик цікава своїми двома українськими альбомами - "Kvitka - Songs of Ukraine" та "Kvitka - Two Colors". Обидва ці альбоми були родинними проектами. Її чоловік, Ed Rakowicz, інженер звукозапису, продюсував їх; сестра, Марія Цісик, грала на піаніно, а мати, Іванна, слідкувала за чистотою вимови доньки. Також у запису брали участь близько 20 музикантів, що грали більш як на 10 різних інструментах.

В 1983 разом з матір'ю Квітка відвідала Україну, а після проголошення незалежності України мріяла дати серію концертів на Батьківщині. Та її мрії не здійснилися. 29 березня 1998 р., не доживши 5 днів до свого 45-річчя вона померла від раку грудей.
Більше про виконавицю
Вперше її заворожуючий голос почув у вересні 1989 року. Саме тоді зі своїх перших заокеанських гастролей повернувся Ігор Білозір разом з "Ватрою". Чи не найдорожчим привезеним тоді сувеніром для композитора була аудіокасета Квітки Цісик "Два кольори", на якій, серед інших знаних у світах українських шлягерів, була і його пісня на вірші П. Запотічного "Коханий". Хтозна чи не найбільше з тих пір звучала вона у гамірній оселі маестро. Ігоря вразило не лише самобутнє виконання, а й таке аранжування, як не дивно, зроблене зовсім не українцем, а англійцем, який сміливо у приспіві ввів акустичну гітару з невластивими у першоваріанті Білозіра іспанськими тембровими інтонаціями. Більше того, під час тієї поїздки Ігореві пощастило на знайомство з Квіткою і їм навіть вдалося домовитись про перші спільні гастролі в Україні. А вже через два роки несподівано мені зателефонував Білозір і повідомив: "Залишай всі справи і хутчій до Львова – у мене в гостях Цісик!". Дорогою сам собі світло заздрив, що матиму змогу спілкуватися з Квіткою. З'ясувалося, що до Львова тоді приїхала Марічка Цісик – старша сестра Квітки, яка акомпанувала їй на роялі. Але це зовсім не зіпсувало свята: чи не всю ніч у білозірівській світлиці ми вели бесіду про українську пісню, про ніжний, таємничий і проникливий голос Квітки, а також планували гастрольне турне. Тим планам збутися не судилося… Однак Марія з успіхом встигла дати фортепіанні концерти у Львові та Києві. А Квітка з мамою була в Україні лише єдиний раз, 1983 року. Тихесенько, напівкрадькома. Її пісні тоді були забороненими в Україні – аякже, буржуазна співачка!
Найскладнішим при написанні цього матеріалу був пошук фотографії Квітки. Хоча у мене досі зберігається величезний плакат, який Ігор привіз тоді від співачки, але він з роками протерся. Не можу пригадати бодай один показ співачки на нашому рідному телебаченні, вона ніколи не мала записаного жодного відеокліпу. Її фотографії ніколи не красувалися на престижних обкладинках журналів чи газет. Її два копакт-диски можна придбати всього за 20 гривень кожний в єдиному в Україні місці – на ятці неподалік Головної пошти, що на Майдані Незалежності у центрі столиці. Ось тут, де продається музична продукція лише українських виконавців, Квітка Цісик – лідер з продажу. Та, навіть приидбавши дорогоцінні диски, на них ви не знайдете жодної додаткової біографічної інформації про велику українку, яку й досі добре пам'ятають під ім'ям Кейсі Цісик.
ЇЇ ЗНАЛА І ЧУЛА ВСЯ АМЕРИКА, ОКРІМ ЛИШЕ ГЛУХИХ
Сотні музичних радіостанцій Америки навесні 1998 року передали сумне і проголомшливе повідомлення меломанам: "Кейсі Цісик, яка почина[ла] свою творчу кар'єру як оперна співачка, але згодом стала володаркою одного з найпоширеніших у світовому ефірі голосів – завдяки її сольному та бек-вокалу в записах джазових і поп-зірок та виконанню рекламних джинглів великих компаній, у тому числі невмирущого слогану "Чи вам щастило кермувати "Фордом", – померла в Манхеттені 29 березня. Кейсі було всього 44 роки… Чудовий голос пішов зі світу живих…".
Така незвична одностайність викликала спочатку здивування, адже Квітка ніколи не була мегазіркою шоу-бізнесу, за нею не водилося жодних скандалів і ніколи не волочилися зграї фанатів. Тут же американці відразу підрахували, що їхню Кейсі прослухало більше людей, ніж може коли-небудь населити планету – 22 мільярди. Саме стільки разів прозвучали в різних ефірах, прокрутилися в записах, пролунали з кіноекранів музично-рекламні твори, де вокальні партії звучать голосом Квітки. Американці шанують і поважають професіоналів. Саме такою була пані Цісик. Навіть не будучи поп-зіркою, Квітка досягла того, що її голос знали усі американці, окрім лише глухих.
Унікальний тембр співачки, її напрочуд елегантна манера виконання, бездоганна мова заполонили й мільйони українців. Дивно, але без звання народної артистки України вона матиме вічну народну любов і повагу українців всього світу. Лише на українському радіо звучать її "Два кольори" чи "Як на ті чорнобривці погляну, бачу матір стареньку…". А як максимально зуміла передати дух Івасюкової пісні "Я піду в далекі гори" з використанням акустичної інструментовки та підголосків. Квітка – одна з небагатьох українських співачок, хто робив не сировину чи проекти-одноденки для дискотек, а ПІСНЮ, яку належить СПІВАТИ, а не "виконувати" чи "показувати". Найцікавіше, що всі аранжування філігранно і всеохплююче зроблені англійцем Едвардом Раковичем (другим чоловіком Квітки), який, не знаючи української мови, але будучи закоханим в українку, творив дива!!!
ЧАСТО КВІТКА ЦІСИК У ХОРІ СПІВАЛА РАЗОМ З МАЙКЛОМ ДЖЕКСОНОМ. 4 квітня 1953 року в нью-йоркському районі Квінс у родині Іванни та Володимира Цісиків, післявоєнних емігрантів із заходу України, народилася дівчинка, якій дали ймення Квітка. Материнське дівоче прізвище було Лев, походила вона із Коломиї. П'ятирічною Квітка опанувала скрипку, допомагав у цьому тато – славний концертний скрипаль, який навчався у Львівській консерваторії і згодом викладав в Українському музичному інституті Америки. Акомпанувала Квітці її старша сестра Марія (народжена в концентраційному таборі в Німеччині 1945 року). Марія Цісик – знана у світі піаністка, була директором консерваторії у Сан-Франциско, вела майстер-класи у Карнегі-Холі.
Хоч Квітка непогано грала на скрипці та роялі, маючи рідкісне колоратурне сопрано, вона вчилася у хранителя віденської оперної традиції Севастіана Енгельберга, закінчила Нью-Йоркську консерваторію. Ще студенткою Квітка, яка взяла собі псевдо Кейсі від ініціалів KC, не відчувала жодних труднощів у різних музичних стилях. Її навперебій почали запрошувати джазові, поп- та рок-зірки. Цісик допомагала Роберті Флек, Бобу Джеймсу, Девіду Санборну, Майклу Болтону, Карлі Саймон, Лінді Ронстад, Мікіо Масуо, а також Квінсі Джонсу – найпотужнішому аранжувальнику-продюсерові Америки, який відкрив феномен Майкла Джексона. До слова, з майбутнім королем поп-музики Квітка часто співала в хорі.
Кейсі часто брала участь у комерційних проектах. За допомогою її витонченого співу створювали свій імідж корпорації Coca-Cola, American Airlines, Sears, Safeway, Starburs та інші.
МІЖ ЗАПИСАМИ ДВОХ УКРАЇНСЬКИХ АЛЬБОМІВ КВІТКА ДВІЧІ РОЗЛУЧИЛАСЯ. Варто подякувати чоловікам Квітки Цісик за україномовні альбоми, за ту насолоду, яку ми нині маємо. Обидва рази Квітка була заміжня з музикантами: перший чоловік – композитор-аранжувальник Джек Корнер, другий – інженер звукозапису Ед Ракович. Перший диск "Songs of Ukraine" (Пісні України) був записаний у 1980 році, а "Two Colors" (Два кольори) у 1989 році. Між записами відбулися розлучення з Джеком і шлюб з Едом (йому вона народила сина Едді). Проте всі троє працювали над створенням обох альбомів. Завдяки професійності, душевній вдачі, щедрим гонорарам Квітка для запису альбомів зібрала найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорка, тих, кого собі навіть не могли дозволити відомі поп-зірки США, партії рояля виконувала старша сестра. Як результат – два альбоми, яким немає рівних в українській легкій музиці. 1990 року два диски були номіновані на "Греммі".
ФОНД ІМЕНІ КВІТКИ. Якась зла доля пройшлася над жіноцтвом дружної сім'ї Цісиків. Спочатку, в 1994 році, померла Іванна, у 1998-му Квітка, у 2003-му Марія. Діагноз один і той же: рак грудей. На далекій американській землі в знак пам'яті про Квітку Цісик, її нев'янучий талант, засновано Фонд підтримки музично обдарованих дітей; на пам'ять про Марію – Фонд "Адже життя прекрасне", що акумулює кошти на закупівлю мамографічного обладнання для України.
Михайло МАСЛІЙ,

НОВА ТЕРНОПІЛЬСЬКА ГАЗЕТА #37(264) 14-20 вересня 2005
Новини